Nesľubujte, ak to nemyslíte vážne!

Autor: Soňa Rebrová | 30.12.2012 o 14:30 | Karma článku: 12,34 | Prečítané:  698x

Toto by sa podľa mňa malo učiť ako jedenáste prikázanie. Sľuby, ktoré vyslovíte a nemyslíte ich vážne, majú veľkú silu: môžu ublížiť, uškodiť, vyvolať nevôľu i nedôveru vo vašu osobu. Ale na Slovensku sa sľubom darí.

Politici sľubujú, že pomôžu, napravia škody, zvyšia životnú úroveň, budú dôveryhodní, nebudú mať škandály. Sľubujú aj to, čo nevedia splniť, len aby boli zvolení. A ľudia im stále a stále veria. A tak stačí málo: nasľubovať, nasľubovať, nasľubovať - je jedno, či je to reálne či nie.

Kamarát, ktorý žil desaťročie v USA mi kedysi hovoril (odpusťte, ak to nezreferujem úplne presne, ale  dopodrobna si to nepamätám), že všetky sľuby, ktoré politici dajú, majú občania aj "na papieri" a na konci volebného odbobia škrtajú, čo z toho splnili a čo nie. Zvolia tých, ktorí nekecali, ale konali. Ktorí svoje sľuby dodržali a splnili. Bolo by výborné, ak by to takto nejako fungovalo aj u nás...

Sú sľuby, ktoré môžu aj ublížiť. Ako napríklad keď sme splnili jednej slečne želanie stretnutie so známou tvárou (nemenujem, lebo zase mi budú hovoriť, že sa navážam do tej istej osoby) a tá jej sľúbila, že ju príde domov navštíviť. Maminka mi hneď potom hovorila: "Načo to sľubuje, ak to nemyslí vážne? Dcéra sa na to teraz bude stále dookola pýtať, kedy príde. Ako jej to mám vysvetliť, že to bolo povedalné len tak??" A skutočne, malá sa niekoľko mesiacov denne pýtala, kedy už príde na návštevu a mamina sa poriadne zapotila, kým sa dcérka sústredila na niečo iné. Nuž, načo bolo dobré vypustiť z úst slová, ktoré nemyslíte vážne?

Sú sľuby, ktoré spôsobia prácu a starosti iným. Jeden mladý chalan, ktorý mi chcel pomôcť ŽELAJ SI, kde plním sny chorým deťom, a rozhodol sa vyhlásiť zbierku na plyšáky s tým, že potom v lete ich bude za jednotnú cenu predávať. Výťažok sľúbil venovať organizácii. A tak som chodila dva až trikrát týždenne dva mesiace na poštu, vystála dlhé rady na balíky, vláčila ich do kancelárie a ukladala do skladu. A hádajte, čo sa stalo? Onen ochotný dobrovoľník mal najprv veľa práce, potom problémy vo vzťahu, potom skúškové obdobie, potom toho mal veľa, potom sa už neozval... Plyšáky sme napokon rozdali deťom v nemocniciach a tiež deťom zo sociálne znevýhodnených rodín. Načo bolo dobré pridávať druhým práce, ktorej majú už teraz vyše hlavy? Pritom onen dobrovoľník sa prezentuje naďalej ako úspešný motivátor, spisovateľ, dobrovoľník s veľkým srdcom..

Niektorí ľudia sľubujú, že budú dávať našej neziskovej pravidelné príspevky a pridávajú si naše logo na stránku s odvolaním sa, že tu pomáhajú. Niektorí však neposlali doteraz ani korunu. Budeme musieť už takéto spolupráce riešiť zmluvou. Lebo na Slovensku sa sľuby vždy neplnia. Skoro každý s tým má skúsenosti.

Nebol by náš svet lepší, ak by sme svoje sľuby mysleli aspoň trochu vážne? Nedávajte ich na ľahkú váhu.

Prosím, pamätajte predtým, než sľub vyslovíte, že má veľkú cenu. Pre chudobného môže byť nádejou, že bude lepšie.. Pre trpiaceho nádejou, že mu pomôžete. Pre dieťa dôverou, s ktorou verí, že svoj sľub dodržíte. A preto prosím, sľubujte, len ak to myslíte vážne.

A platí to pre všetkých.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?